Powered by Smartsupp

Jak opravit poškozenou vinylovou podlahu?

Podlahu si vybíráte ideálně na desítky let, takže pokud dojde k lokálnímu poškození (třeba při neopatrné manipulaci s těžkým nábytkem), zamrzí to. Komu by se chtělo dívat na proražené nebo propálené místo, které přitáhne pohled vždy, když půjdete kolem?

Naštěstí je oprava vinylových podlah možná a zároveň v rámci možností poměrně snadná. Pojďme se podívat, jak na to!

SPC zámkový vinyl (CLICK)

SPC vinylový podlaha se zámkem (takzvaně klik nebo click řešení) se velmi snadno instaluje a dá se také opětovně rozebrat. To je samozřejmě výhoda, kterou využijete v případě poškození okrajových částí místnosti. V případě poškození uprostřed větší místnosti lze využít tzv. záplatu. Pojďme se podívat na obě varianty:

Oprava rozebráním v okrajových částech podlahy:

  1. Demontáž poškozeného dílu: Opatrně rozložte podlahu od nejbližšího okraje k poškozenému dílu. U SPC vinylu se zámkem není potřeba žádné lepidlo, takže to půjde snadno. Buďte opatrní na zámky, abyste mohli demontované dílce znovu použít.
  2. Výměna poškozeného dílu: Vyjměte poškozený díl a vložte nový díl na jeho místo.
  3. Opětovná montáž podlahy: Sestavte podlahu zpět, díl po dílu, dokud není celá podlaha opět kompletní.

A je to! Ale co když je podlaha poškozená uprostřed místnosti?

Oprava záplatou ve středu místnosti:

  1. Poškozenou lamelu opatrně vyřízněte zalamovacím nožem, čímž odstraníte zámek a lamelu uvolníte.
  2. Odeberte poškozenou lamelu.
  3. Připravte si novou lamelu, ze které také odstraňte zámky a vyzkoušejte si, jestli pasuje perfektně na původní místo.
  4. Důkladně očistěte podklad
  5. Záplatu natřeme vhodným lepidlem a vložíme na připravené místo. Lamelu po celé ploše zatížíme a necháme vyschnout. Podlaha bude opět jako nová!

Lepený vinyl

Lepený vinyl vyžaduje trochu více trpělivosti a zručnosti, ale na druhou stranu umožní výměnu pouze poškozené části a vyhnete se rozebíraní většího kusu podlahy.

Kroky k opravě:

  1. Odstraňte poškozený kus: Opatrně odřízněte poškozený kus zalamovacím nožem a odstraňte ho. Buďte opatrní, abyste nepoškodili okolní podlahu nebo podkladovou vrstvu.
  2. Každý dílec odstraňujte od rohu a krajů směrem ke středu, aby nedošlo k poškození okolních dílců. Pokud to nepůjde ručně, můžete si vypomoci také dlátem a paličkou.
  3. Připravte si podklad: Ujistěte se, že podklad je dokonace čistý a hladký. Můžete použít špachtli k odstranění zbytků lepidla.
  4. Příprava nového kusu vinylu: Vyřízněte si nový kus vinylu podle velikosti a tvaru starého kusu. Před lepením zkuste pečlivě nový kus vložit na odhalené místo, jestli perfektně pasuje.
  5. Aplikace lepidla: Naneste lepidlo na podklad a položte nový kus vinylu na místo. Pevně přitlačte a vyhlaďte vzduchové bubliny. Pokud se po okrajích objeví přebytečné lepidlo, ohned ho odstraňte, protože po zaschnutí to již nebude možné.
  6. Nový kus zatižte: Položte na nový kus vinylu těžký předmět (např. knihy) na několik hodin, aby dobře přilnul, a to ideálně po celé ploše, aby nedošlo ke zkroucení okrajů.

Ať už tedy zvolíte pro svůj domov lepený nebo click vinyl se zámkem, v obou případech si můžete být jistí, že poškození podlahy není neřešitelný problém. To je jednou z mnoha výhod vinylových podlah.