Jak vybrat koberec - informace o kobercích

Koberce přináší z hlediska použití velice široké možnosti. Právě proto je lze vybírat na základě nejrůznějších kritérií. Ať už je to způsob použití, pokládky, výrobního materiálu a podobně. Toto dělení mnohdy odpovídá i produktovým nabídkám, kde lze narazit na koberce libovolného typu.

Nákup koberce by neměl být uspěchaným procesem. Jestliže tento produkt má dlouhodobě sloužit svému účelu, je vhodné zvolit ten správný model. Takový výrobek, jehož technické parametry vám budou vyhovovat do nejmenšího detailu.

K rozdělení koberců lze přistupovat z odlišných úhlů pohledů. Při nákupu odpovídajícího koberce vám budou nápomocny následující tematické kapitoly, které vás s tímto sortimentem seznámí do nejmenšího detailu.

 • Použití koberce
 • Třídy zátěže
 • Možnosti pokládky
 • Výrobní materiály
 • Technika výroby
 • Nášlapná plocha
 • Druh podkladu
 • Barevné provedení

Zcela úmyslně přistoupíme k jednotlivým druhům koberců od toho nejobecnějšího dělení, až po konkrétní parametry.

Použití koberce

Odrazovým můstkem se stane rozdělní v závislosti na charakteru místnosti. Koberce lze totiž umístit nejenom do rodinných, ale také komerčních objektů, z čehož jasně plynou tři základní oblasti použití.

 • Bytové koberce
 • Kancelářské koberce
 • Zátěžové koberce

Bytové koberce

Nejrozšířenější skupina koberců, jež své primární místo nachází hlavně v domácnostech. Typickým příkladem jsou rodinné domy, bytové jednotky, chaty, chalupy a podobné typy nemovitostí. V jejich případě je velký důraz kladen na estetiku, dokonalé barevné podání, přijatelnou pořizovací cenu a odpovídající vlastnosti. K těm se řadí odhlučnění a tepelná izolace. Nejsou určeny k náročnějším provozům.

Kancelářské koberce

Koberce s vyšší frekvencí použití. U nich je potřeba finálního vzhledu nahrazena vyšší odolností, snadnou údržbou a dostatečnou pevností. Tyto koberce se obecně pokládají na frekventovanější místa, mezi která patří samozřejmě kanceláře. Výrobní materiál je zvolen tak, že odolává kolečkům kancelářských židlí, častému přesouvání ručních kontejnerů a pohybu více lidí.

Zátěžové koberce

Koberce s největší třídou zátěže. S nimi se setkáte v segmentu školství, hoteliérství a v podobných provozech. Zkrátka tam, kde musí odolávat nečistotám přineseným z venku v jakémkoliv ročním období. Přitom si musí držet stále stejný vzhled udržovaného koberce. Spolehnout se můžete na dlouhou životnost.

Třídy zátěže

Od obecného dělení podle použití koberce lze plynule přejít k dělení na základě třídy zátěže. Ta je prezentována prostřednictvím grafického symbolu s číslem, jež napovídá, do jakých prostor se konkrétní výrobek hodí. Narazit můžete nejčastěji na sedm tříd zátěže.

 • Třída zátěže 21 – Pro lehké použití v pokojích pro hosty nebo ložnicích.
 • Třída zátěže 22 – Pro běžné bytové podmínky v obývacím pokoji, dětském pokoji apod.
 • Třída zátěže 22+ – Pro intenzivnější domácí použití. Obvykle jsou to chodby a kuchyně.
 • Třída zátěže 23 – Třída spadající do rezidenčního bydlení. Typickým příkladem jsou domácí pracovny.
 • Třída zátěže 31 – Nejnižší třída komerčního charakteru cílená na bytové použití.
 • Třída zátěže 32 – Pro kancelářské plochy, chodby a další středně frekventované místnosti.
 • Třída zátěže 33 – Koberce určené pro tu nejvyšší komerční zátěž.

Možnosti pokládky

Koberce se dělí také v závislosti na tom, jakým způsobem se pokládají. S přihlédnutím ke způsobu pokládky můžete narazit na následující dělení.

 • Kusové koberce
 • Volně pokládané koberce
 • Celoplošné koberce
 • Kobercové dlaždice

Kusové koberce

Název kategorie těchto produktů prozrazuje, že jde o koberce menších rozměrů. Ty svou plochou nezakrývají podlahu v celé míře, ale pouze z části. Nejčastěji se jedná o rozměry 200x290 cm, 160x230 cm, 80x150 cm, 133x195 cm a 67x140 cm. Kusové koberce slouží spíše jako ozdobný prvek místnosti. Popřípadě zastávají svoji praktickou funkci například pod konferenčním stolkem v obývacím pokoji, kde příjemně hřejí od nohou.

Volně pokládané koberce

Koberce, které pokryjí podlahu v celé ploše, avšak bez lepení pouze na volno. Tyto koberce jsou používány tam, kde je není možné přilepit z hlediska konkrétního podkladu. Kupříkladu u dražší dřevěné podlahy, jíž budete v budoucnu ještě využívat. Volně pokládané koberce mají samozřejmě jednu nevýhodu, a tou je krabatění při dlouhodobějším používání, posouvání nábytku a podobných činnostech.

Celoplošné koberce

Celoplošné koberce prodávané v metráži, které se lepí k podkladnímu materiálu v celé ploše. To zaručuje jejich stabilitu a přídržnost. Na rozdíl od volně pokládaných koberců nedochází ke krabatění. K lepení jsou využívána speciální lepidla určená pro koberce.

Kobercové čtverce

Koberce aplikované na principu celoplošných koberců jen s tím rozdílem, že se celá plocha neskládá z jediného kusu, ale spousty rozměrově stejných čtverců či obdélníků. Ty jsou k podlaze přichyceny za pomoci lepidla. Při tomto procesu je kladen trochu větší důraz na přesnost překrývání jednotlivých spojů. Výhodou je možnost relativně snadné obměny poškozené části. Kobercové dlaždice zároveň slouží k utváření estetických symbolů a barevných kombinací.

Výrobní materiály

Jde o jeden z nejdůležitějších parametrů při nákupu koberce, od kterého se odvíjí řada jeho vlastností. V tomto směru lze volit mezi dvěma skupinami výrobních materiálů.

 • Přírodní koberce
 • Syntetické koberce

Přírodní koberce

Ty představují finančně nákladnější investici, protože jsou k výrobě koberců používány přírodní vlákna. Produkty tohoto typu lze označit za luxusnější. Mezi jejich kladné vlastnosti patří lepší izolace, přirozenější barvy, schopnost regulace vlhkosti a obnovení vlákna. Na druhou stranu musíte počítat s náročnější a pravidelnou údržbou. Přírodní koberce vznikají z nejrůznější materiálů.

 • Bavlna – Odolná, pružná a trvanlivá.
 • Hedvábí – Spousta barevných vzorů a výraznější lesk.
 • Vlna – Menší odolnost a pohlcování prachu, což neprospívá alergikům. Na druhou stranu má dobré akustické vlastnosti.

Syntetické koberce

Jejich největší předností oproti přírodním kobercům jsou nižší pořizovací náklady. Dále se můžete těšit na zvýšenou odolnost proti roztočům, na antistatické vlastnosti, tvarovou stálost, sytější barevné odstíny, měkkost na dotyk, široký výběr odstínů a jednoduchou pokládku. Syntetika má však i své zápory, a těmi jsou například vytlačené stopy zůstávající v koberci, menší flexibilita a omezenější životnost. Mezi nejčastější syntetické materiály patří tyto.

 • Polyamid – Označovaný zkratkou PA či názvem nylon. Dutá vlákna s tvarovou pamětí, která nachází své primární užití hlavně v komerčních prostorách.
 • Polypropylen – Známý jako olefin pod zkratkou PP. Patří k cenově nejekonomičtější variantě. Od toho se také odvíjí i některé zhoršené vlastnosti, jakými jsou stálost a všeobecná odolnost.
 • Polyester – Syntetické koberce s označením PES, jež mají vyšší jas a odolávají skvrnám rozpustným ve vodě. Výrobním materiálem jsou PET lahve.
 • Polyakryl – Koberce známé pod zkratkou PA. Díky jejich výrobnímu procesu dosahují nejvyšší shody s přírodními koberci. Mají dlouhou životnost, odolávají v zátěžových testech, mají protipožární odolnost a stále stejnou barvu.

Technika výroby

Každý z výše uvedených výrobních materiálů je třeba uchopit a s pomocí odpovídající techniky z něj vytvořit daný koberec. A právě na základě tohoto procesu dochází k dalšímu dělení koberců. V současnosti se lze setkat s ruční a strojovou výrobou. Narazit můžete na tři odlišné techniky výroby.

 • Všívané koberce
 • Vpichované koberce
 • Tkané koberce

Všívané koberce

Všívané koberce je možné ze tří uvedených kategorií označit za nejpoužívanější na trhu. Možná i proto, že z hlediska kvality představují zlatou střední cestu. Základem všeho je podkladová tkanina rozhodující o tom, k jakému účelu budou koberce využity. Do tkaniny jsou všívány jednotlivé příze. Tento proces je realizován za použití speciální techniky. Právě všíváním dojde k požadovanému výsledku a velice k jemnému pocitu na omak.

Vpichované koberce

V tomto případě dochází k procesu „vpichování“, a to do slisovaného materiálu. Při výrobě se používá také speciálního lepidla. S přihlédnutím k technologii strojové výroby a samotnému materiálu, jímž jsou hlavně recyklované složky, jde o ekonomicky nejméně nákladnou činnost. Proto patří vpichované koberce mezi ty levnější, což se projevuje i na výsledné kvalitě.

Tkané koberce

Tyto koberce patří mezi ty nejkvalitnější na trhu. To se ostatně promítá i do vyšších pořizovacích nákladů. Nejdražší je oproti strojní výrobě ta ruční. Aplikovány jsou různé techniky výroby odzkoušené i desítkami let. Mezi populární patří proplétání útkových a osnovních nití. Takto vznikající koberce mohou být dokonce oboustranné.

Nášlapná plocha

Technika výroby koberce pro vás může být do jisté míry téměř neviditelnou a nepostřehnutelnou záležitostí. Daleko patrnější bude nášlapná plocha, respektive její konstrukce. Právě s touto vrstvou přijdete nejčastěji do kontaktu a ta kromě vašeho celkového dojmu z koberce ovlivní hlavně celkové pohodlí, vlastnosti koberce a délku samotné životnosti.

Nášlapná plocha může mít odlišnou výšku vlákna, ale také celkovou hustotu. Dělení koberců je v tomto případě prováděno na základě čtyř kategorií.

 • Střižený vlas – Jak prozrazuje tento typ nášlapné vrstvy, při výrobě dochází k zastřihnutí vlasu. To se projevuje na luxusnějším vzhledu, vyniknutí jednotlivých grafických obrazců, ale i na odolnosti proti nežádoucímu sešlapání. Střižený vlas je ideální volbou do domácího prostředí.
 • Smyčka – Opak střiženého vlákna. V případě smyčky k žádnému zastřihávání nedochází. To se projevuje především na trvanlivosti, odolnosti a tvarové paměti. Proto je smyčka vhodná do komerčních prostor.
 • Střižený vlas „smyčka“ – Kombinace dvou výše uváděných nášlapných vrstev. Ty se prolínají vedle sebe na jediném podkladním materiálu. To spojuje nejenom kladné vlastnosti obou technologií, ale přináší také určitou originalitu z pohledu grafické kresby.
 • Strukturovaná smyčka – Nášlapná vrstva tvořená smyčkou jen s tím rozdílem, že smyčky jsou utahovány nerovnoměrně. Taková struktura je pak zajímavá hlavně kvůli výslednému vzhledu. Ten utváří dokonalé plastické obrazce. Ve prospěch této nášlapné vrstvy hovoří i odolnost nacházející užití v hodně namáhaných prostorách.

Druh podkladu

Při výběru správného druhu koberce není radno zapomínat ani na tu nejspodnější část koberce, o které při každodenním používání téměř vůbec nevíte. A to je podkladová vrstva promítající se do spousty vlastností tohoto sortimentu. Je to například délka životnosti, antistatické předpoklady, tepelná a zvuková izolace, přilnavost a mnohé další. Setkat se v tomto směru můžete se čtyřmi nejčastějšími výrobky.

 • Juta – Syntetická juta patří mezi nejpoužívanější vrstvy. Často je aplikována v mřížce a nese označení AB Action Back.
 • Filc – Tento druh materiálu přináší jednu významnou vlastnost. A to je změkčení celého koberce.
 • Guma – Její charakteristickou vlastností je zpevnění celého kobercového povrchu. I proto nachází své užití u často zatěžovaných koberců.
 • Latex – Jeden z nejlevnější podkladů na trhu ve formě klasického „zátěru“. Nevyniká žádnými významnými parametry.
 • Duotex – Kombinuje vlastnosti filcu a juty.

Barevné provedení

Výběr koberce nakonec souvisí také s jeho samotným vzhledem. Poslední dělení se týká barevného vyhotovení. V nabídkách jsou nejenom jednobarevné, ale i vícebarevné varianty, včetně nejrůznějších vzorů, motivů, symbolů a jiných grafických variant.

K celkovému designu je zapotřebí přihlížet hlavně v závislosti na tom, jak má koberec v interiéru působit. Světlejší barvy dají vyniknout ostatním prvkům domácnosti, naopak ty tmavé vám prostor zútulní a zároveň trochu zmenší. Výsledná volba je vždy individuální záležitostí.

 

Užitečné odkazy

 

tel.: +420 777 077 835  |  e-mail: info@aaapodlahy

Vytvořilo FEO