Proč koberec ?

Bytové koberce a něco o nich

Koberec lze označit za textilní pokrývku podlahy, která má u nás již mnohaletou tradici. I když jsou poslední dobou využívány především dřevěné, laminátové a vinylové materiály, mají bytové koberce stále silnou základnu obdivovatelů a ti na ně nedají dopustit.

Jak již název tohoto sortimentu prozrazuje, jde o koberce primárně určené do bytových prostor s běžnou zátěží. Produkty, jež se odlišují svým materiálovým složením, hustotou chlupu, barevným vzorem a v neposlední řadě také velikostí.

Výhody bytových koberců

Pro nákup bytového koberce se většina lidí rozhoduje nejenom na základě svého vnitřního pocitu, ale i mnoha dalších faktorů.

  • Cenově nejdostupnější typ podlahové krytiny
  • Velice rychlá a snadná pokládka i v členitějším půdorysu
  • Příjemný pocit při došlapu, navíc s hřejivými vlastnostmi od nohou
  • Praktické kročejové ticho a odhlučnění

Bytové koberce stejně, jako kterékoliv jiné podlahové materiály mají svá pro a proti. V tomto případě je to zvýšené usazování prachu, z čeho plyne určitá nevhodnost pro alergiky.

Materiálové provedení koberce

Při výběru koberce se s největší pravděpodobností zaměříte hlavně na výrobní složení, jež se úměrně promítá také do ceny. Nejčastěji jsou využívána syntetická a přírodní vlákna.

U těch umělých v podobě polyesteru, polyamidu, polyakrylu nebo polypropylenu oceníte hlavně vyšší odolnost a dobré antistatické vlastnosti. Velký výběr barevných vzorů se pojí i s tvarovou stálostí. Na druhou stranu je zde omezenější životnost.

Opakem toho jsou dražší přírodní bytové koberce zhotovené z vlny, bavlny či přírodního hedvábí. Tyto produkty se pyšní určitým typem regenerace a jejich povrch je daleko odolnější proti ušpinění. Musíte jim však věnovat patřičnou péči.

Hustota vlasu a střih

Čím hustší koberec si zakoupíte, tím vyšší zátěži odolá. Na tento fakt myslete při nákupu bytového koberce do dětského pokoje, na chodbu nebo do kuchyně. Na druhou stranu si pohlídejte výšku vlasu, v níž se mohou snadněji zachytávat nejrůznější nečistoty.

Z pohledu typů koberců narazíte na tato vyhotovení.

  • Střižený vlas – sestřižená smyčka
  • Smyčkový vlas – strukturovaná smyčka odlišné velikosti

Rozměry bytového koberce

Pomineme-li barevné podání koberce, je tu ještě jeho velikost. Bytové koberce jsou nabízeny v celoplošném provedení přes celou místnost a v podobě kusového výrobku. Ten představuje obvykle dominantní prvek dané místnosti a je situován v oblastech, kde delší dobu sedíce a chcete mít teplo od nohou.

tel.: +420 777 077 835  |  e-mail: info@aaapodlahy

Vytvořilo FEO